skip to Main Content

Kad se Zvezde ne uplašiš, tada Zvezdu pobediš

Žarkovo 1 – Crvena zvezda A (2012. godište)

Jedino što ne smete da uradite protiv ekipa kao što su Crvena zvezda i Partizan je da im pokažete da ih se plašite. Ako vas savlada strah i noge počnu da klecaju, greške će se samo množiti, a protivnik će kažnjavati netačna dodavanja, poklonjene gol šanse i počistiti vas sa terena. Devetogodišnjaci iz Škole fudbala Žarkovo su to savršeno shvatili i u subotu na terenina FK Rakovica dali pokaznu vežbu kako se igra protiv Crveno-belih. Po principu “Napad je najbolja odbrana”. Kao da su sebi poslednjeg vikenda Fer-plej lige poručili “Hajde da se od ove sezone na otvorenim terenima oprostimo u velikom stilu.” Tako su i izgledali na travnatom igralištu – udarci ka golu iz svih pozicija, vrhunska kretnja, promena mesta i dva projektila bili su im dovoljni da ispune zacrtano. Daleko od toga da mali fudbaleri Crvene zvezde nisu imali šta da pokažu, ali nakon poslednjeg sudijskog zvižduka, oni su čestitali na pobedi, tog dana, boljem od sebe.

kad-se-zvezde-ne-uplasis-tada-zvezdu-pobedis-1

Par minuta početnog ispitivanja snaga. Po jedan udarac u okvir na obe strane, ali više zagrevanje za golmane, nego realna opasnost. Otkako je lopta krenula da se kotrlja, zeleno-beli su govorom tela dali odgovor na pitanje kako će izgledati njihova igra. Direktno, sigurno, neustrašivo, sa mnogo startova na sredini terena od kojih je bar 80 posto pogađalo metu u vidu lopte. Desilo bi se i da nehotično noga zakači nogu protivnika, a tada bi usledilo izvinjenje i pružena ruka.

kad-se-zvezde-ne-uplasis-tada-zvezdu-pobedis-2

A onda, nekih sedam minuta po startu utakmice, ubedljivo najlepši potez završne runde. Znate ono kada pratite utakmicu na televiziji, pa posle centaršuta neko od defanzivaca izbaci loptu iz svog šesnaesterca, a svaki pravi ljubitelj fudbala onako euforično čeka da u kadar uđe igrač koji će da pošalje bombu u suportnom pravcu i pocepa mrežu. E upravo to se dogodilo. Odbrana Zvezde nije lepo raščistila opasnost pred svojim golom, a Luka je zategao nogu i ispalio topovsko đule pod prečku. Po građi i poziciji, stilu igre je neodoljivo podsetio na jednog o najboljih afričkih fudbalera svih vremena, Jaju Turea, a kada je lopta zatresla mrežu, jasno je bilo da mu je i praćka kao u nekadašnjeg reprezentativca Obale Slonovače.

kad-se-zvezde-ne-uplasis-tada-zvezdu-pobedis-3

U nastavku meča postalo je očigledno da se u Školi fudbala Žarkovo ogromna pažnja polaže na izvođenje prekida. To se videlo i prilikom uigranog kornera, sa preskakanjem lopte pre udarca, a onda i kod pogotka za 2:0. Luka je krenuo na udarac, ali napravio varku za protivničkog golmana, koji je samo pogledom ispratio Dačin udarac u dalji ugao. Još jedan prelep gol koji bi da nije bilo Lukinog remek-dela, sigurno bio najlepši u završnoj rundi.

Dve lopte u mreži upalile su opominjujuće alarme kod fudbalera Crvene zvezde koji su se momentalno trgli i zaigrali prepoznatljiv fudbal. Pokušavali su da prepolove zaostatak udarcima sa velikih udaljenosti – u dva navrata se isprečio golman Žega, nakon čije druge intervencije Crveno-beli nisu imali ni sreće, pa su pred vratima gola promašili nemoguće.

Joca je tokom čitavog meča bio najistureniji igrač Žarkova, magnet za dodavanja saigrača, konstantna pretnja. Malo, malo, pa bi natovario posao na leđa protivničkom golmanu Uglješi, a kada ne bi šutirao, trudio se da oduzme loptu startovima. Upravo posle jednog od njegovih uklizavanja, Dača je pokupio loptu i drugi put na meču zatresao mrežu, ali sekund ranije čula se sudijska pištaljka, jer je pored lopte, pokupio i protivničkog igrača.

Uglješa je u završnim minutima utakmice priredio gledaocima najzahtevniju intervenciju na meču. Ispostavilo se da je njome dao vetar u leđa saigračima, koji su već u narednom napadu učinili utakmicu rezultatski neizvesnom. Aut, trzaj glavom i Zvezda je ponovo bila u igri.

kad-se-zvezde-ne-uplasis-tada-zvezdu-pobedis-4

Dva, tri minuta pre kraja Crveno-beli su imali odličnu šansu za izjednačenje, ali i najboljim fudbalerima, najopasnijim golgeterima, tehnički najpotkovanijim igračima, dogodi se da im lopta pređe preko noge. Nikakav poraz, samo lekcija iz koje bi trebalo izvlačiti pouke za svaku narednu situaciju pred golom. Tada je bilo jasno da će Žarkovo slaviti, bilo je pitanje samo kojim rezultatom. Joca je namestio loptu, izveo odličan slobodnjak, ali je lopta pogodila spoljni deo mreže. Prava šteta što golom nije uspeo da zaokruži maestaralan nastup, jer ga je u potpunosti zaslužio.

kad-se-zvezde-ne-uplasis-tada-zvezdu-pobedis-5
kad-se-zvezde-ne-uplasis-tada-zvezdu-pobedis-6

Jovan Manojlović, Žarkovo: Pobeda, dodavanja, golovi – nema šta mi se nije dopalo u današnjoj utakmici. Pokušao sam dva puta da uhvatim makazice, a to sam video od Kristijana Ronalda. Protivnici se nisu predali ni kada su gubili 2:0, smanjili su zaostatak i tražili taj drugi gol do kraja. Od fudbalera najviše mi se dopada kako igra Pol Pogba. On razume igru i daje sjajne lopte u prostor.

Stefan Matić, Crvena zvezda: Mogli smo bolje da igramo tokom čitave utakmice, ali siguran sam da ćemo u nekim narednim duelima ispraviti greške i igrati kako znamo. Imali smo dosta prilika koje nismo iskoristili, mogli smo da damo još dva, tri gola. Protivnici su imali lepe i atraktivne napadačke akcije. Omiljena ekipa mi je Crvena zvezda, a fudbaler Kevin de Brujne. Dopada mi se jer je on vezni fudbaler, a ja takođe igram u sredini terena. Volim njegov stil igre i njegove duge lopte.

FK Boleč – DIF 2 (2012. godište)

Neizvesnost nije izostala ni u okršaju grupe G između Boleča i DIF-a. Tako to obično biva kada koplja ukrste protivnici sličnih fudbalskih kvaliteta i jednake želje za nadigravanjem. Trebalo je ekipama par minuta da se opuste na terenu kako bi počele da oslobađaju svoje fudbalske veštine. Videlo se da će se teško jedan od timova odvojiti na više od gola prednosti. Poveli su ljubičasto-beli golom svog kapitena Dimitrija. Andrija je pre toga vršio presing na zadnju liniju protivnika, naterao ga na grešku, a Dima je to unovčio. Koji minut kasnije, Pendić se dao u trk, ali i požurio u završnici, pa poslao loptu u gol-aut umesto u mrežu.

kad-se-zvezde-ne-uplasis-tada-zvezdu-pobedis-7

Odgovor plavih stigao je nedugo zatim. Centaršut iz kornera je pronašao metu, ali je udarac glavom bio zamalo neprecizan. Uvertira za pogodak koji je vrlo brzo postigao Đole nanizavši četiri protivnička igrača. Krenuo je u slalom, kao skijaši kada obilaze kapije na stazama u Švajcarskoj, Austriji i Italiji, pre nego što je oči u oči sa golmanom, ćušnuo loptu u mrežu.

kad-se-zvezde-ne-uplasis-tada-zvezdu-pobedis-8

Ekipa Boleča je izjednačila, ali su Dima i Penda nastavili da budu konstantna pretnja po njen gol. Srećom imali su plavi među stativama raspoloženog čuvara mreže, koji je uspeo da zaustavi većinu naleta DIF-a. Imao je golman odgovore na sijaset udaraca, ali ne i na Reljin slobodnjak. Lopta je odskočila pred golom, nekolicina igrača protivničkog tima ga je markirala i smetala, pa je DIF još jednom poveo.

Krenuli su plavi u totalnu ofanzivu. Andrija se idealno postavio da spreči, gotovo siguran pogodak za izjednačenje. Mali fudbaleri Boleča su povratili posed, pa krenuli u napad po desnoj strani. Pravovremenu loptu u sredinu presreo je Aleksa i udarcem iz prve vratio rezultatsku ravnotežu. Bilo je 2:2. Goreli su plavi od želje za potpunim preokretom, ali vremena je bilo na kašičicu, dovoljno za jedan jedini pokušaj da se ostvari pobeda. Luka je gađao bliži ugao, golman ga zaustavio i to je poslednje što se dogodilo pre nego što je sudija odsvirao kraj. Imajući u vidu sve što se dešavalo na terenu, najrealniji mogući rezultat. A kad pobednika nema, svi su pobednici. Ekipe Boleča i DIF-a pre svega, jer su njihovi igrači čitavih 40 minuta davali sve od sebe.

kad-se-zvezde-ne-uplasis-tada-zvezdu-pobedis-9

Đurađ Suručić, FK Boleč: Bilo je gusto i nismo se davali. Obe ekipe su bile jake i igrale do poslednjeg minuta kao da žele pobedu. Protivnici imaju dobre igrače i pravili su lepe akcije. Najviše volim da gledam Pari Sen Žermen zbog Nejmara i njegovih driblinga.

Andrija Srdić, FK DIF: Davali smo sve od sebe, uspeli smo da postignemo dva gola i nismo dozvolili protivnicima da im bude lako, niti da nas pobede. Stvorili smo dosta prilika. Protivnici su se odlično dodavali. Imaju odličnu ekipu i igrače. Omiljena ekipa mi je Crvena zvezda, a fudbaler Aleksandar Katai. U njegovoj igri mi se sviđa to što puno dribla, a u isto vreme i namešta golove saigračima.